Strona główna Z życia szkoły kategoria_fotoalbum Spacerkiem po Berlinie

mod_vvisit_counterWczoraj2001
mod_vvisit_counterWszystkie1235896

Spacerkiem po Berlinie”

W ubiegłą środę, 13 grudnia, grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami (panią Edytą Jędrzejewską, Agnieszką Zaorską i Sylwią Kazimierczak) wybrała się na wycieczkę do przedświątecznego Berlina. Program był bardzo urozmaicony i napięty, ale wszystkie jego punkty udało się zrealizować.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od domu towarowego Europa – Center, gdzie znajduje się wodny zegar upływającego czasu (die Uhr der fliessenden Zeit), a ponadto w okresie świątecznym ma miejsce wystawa interaktywnych figurek. Następnie zwiedziliśmy Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Gedächtniskirche), który został zniszczony w kwietniu 1945 r. Zrujnowaną wieżę zachowano jako pomnik antywojenny. Na ściany kościoła i nowej wieży składa się łącznie 21.334 niebieskich płytek witrażowych, które sprawiły na nas niesamowite wrażenie.

Na wyprawę odkrywczą śladami historii techniki zaprosiło nas założone w 1982 r. Niemieckie Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum), znajdujące się na terenie byłego dworca towarowego. Science Center Spectrum stanowiło dla nas również skarbnicę wiedzy i wrażeń. Po części edukacyjnej, nadeszła pora na refleksję przy nietypowej formie Pomnika Pomordowanych Żydów Europy. Na ten monument, upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej, składa się 2711 betonowych bloków – steli, ustawionych w ścisłym centrum miasta. Według twórcy pomnika, Amerykanina Petera Eisenmana, wejście w ten labirynt, między ciemne bloki, ma zmusić do zadumy, powodować zagubienie i budzić grozę.

Bramy Brandenburskiej jako symbolu pokoju i wolności oraz zjednoczenia Niemiec, powstałej w latach 1788-1791, nie mogło zabraknąć w naszym programie. Obecnie zabytek ten jest magnesem przyciągającym turystów oraz miejscem spotkań Berlińczyków. Nasz pobyt w Berlinie musieliśmy uwiecznić na zdjęciu nie tylko przy Bramie Brandenburskiej, ale również przy pobliskim Reichstagu.

Wizyta na świątecznym jarmarku miała miejsce przy Alexanderplatz, gdzie można było poczuć prawdziwą atmosferę zbliżąjących się świąt. Zmęczeni ale jednak zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy wieczorem do Szczecina.

Gimazjum nr 9 wSzczecinie Template by Ahadesign